(77) 480 12 92 | (32) 355 50 07

 

Cechy dobrego opiekuna nad osobami starszymi

Praca opiekuna nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych – wymaga ona bowiem sporej wiedzy, znajomości języka obcego oraz posiadania specyficznych cech charakteru.

Kluczowa jest tutaj cierpliwość. Osoby starsze często potrafią być bowiem rozdrażnione, nieuprzejme czy rozżalone. Opiekun, któremu brakuje tej cechy, z czasem może zacząć odczuwać frustrację, którą (często nieświadomie) będzie wyładowywał na swoim podopiecznym, co jest niedopuszczalne. Zadaniem takiego pracownika jest stworzenie atmosfery, w której osoba starsza będzie mogła poczuć się spokojna i bezpieczna. Cierpliwość powiązania jest również w sporym stopniu z odpornością psychiczną. Cecha ta pozwala opiekunowi na przetrwanie złego nastroju podopiecznego i jego wybuchów złości lecz również na obserwowanie postępującej z dnia na dzień choroby. Wiele osób czuje się na tyle związanych z osobą starszą, którą się opiekuje, że po jej śmierci nie jest w stanie w dalszym ciągu wykonywać tego zawodu.

Bardzo ważna jest również znajomość własnych ograniczeń fizycznych. Zawód ten wymaga bowiem sporej siły fizycznej. Podopieczny potrzebować może bowiem pomocy w czynnościach takich, jak poruszanie się, kąpiel czy wstawanie z łóżka. Nie jest to także praca dla osób chorowitych – opiekun ludzi starszych musi być niezawodny i dyspozycyjny.

Do wykonywania tego zawodu niezbędna jest również przynajmniej podstawowa wiedza odnośnie pierwszej pomocy i profilaktyki przeciwodleżynowej. Zanim rozpoczniemy opiekę nad osobą starszą, warto zapoznać się z publikacjami książkowymi na ten temat czy skonsultować się z zaprzyjaźnioną pielęgniarką.

Równie istotna jest znajomość języka, jakim posługuje się podopieczny. Nie musimy znać go w stopniu perfekcyjnym, lecz niezbędne jest posługiwanie się podstawowymi zwrotami, które w awaryjnych sytuacjach mogą zaważyć na życiu osoby starszej. Warto również w wolnych chwilach szlifować swoje umiejętności językowe, dzięki którym będziemy czuć się o wiele pewniej w codziennych kontaktach z podopiecznym.

A co mówią badania na temat cech idealnej opiekunki osób starszych w Niemczech? Temat ten postanowiła zgłębić jedna z agencji należąca do Sekcji Agencji Opieki. Zadano dwa pytania wybranej grupie niemieckich klientów, oraz opiekunkom pracującym w ich domach.

Pierwsze pytanie dotyczyło cech idealnej opiekunki osób starszych z Polski. Najczęściej padały odpowiedzi takie, jak wrażliwość i empatia. W drugiej kolejności wymieniane było doświadczenie oraz umiejętność opiekowania się starszymi, na trzecim miejscu znalazły się natomiast umiejętności językowe opiekunek.

Drugie z pytań brzmiało: „Co Pana/i zdaniem powinno wpływać na wysokość wynagrodzenia opiekunek osób starszych?”. Największa część ankietowanych była zdania, że uzależnione powinno być ono wyłącznie od stopnia znajomości języka niemieckiego. Na drugim miejscu znalazło się doświadczenie, na trzecim natomiast, stan zdrowia podopiecznego. Odpowiedzi samych opiekunek były nieco inne. Najwięcej z nich uważa, że na wysokość wynagrodzenia wpływać powinien stan zdrowia osoby starszej, nieco mniej, że doświadczenie, najmniej opiekunek wskazało natomiast na znajomość języka niemieckiego.

"Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa lecz pracą i własnym wysiłkiem." - Albert Einstein

Copyright © 2022 Akces-praca.pl All Rights Reserved. Designed by LC GROUP