(77) 480 12 92 | (32) 355 50 07

 

Najczęstsze dolegliwości osób starszych

W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, choroby wieku podeszłego są coraz częściej diagnozowane. Tego typu dolegliwości diagnozuje się u większości seniorów. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, artretyzm, chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera. Jedynie co 5-10 osoba w podeszłym wieku nie zmaga się z powyższymi dolegliwościami. Z jakimi chorobami może mieć do czynienia opiekun osób starszych?

Cukrzyca

Cukrzyca u osób starszych w znaczącym stopniu różni się od tej, która dotyka ludzi w młodszym wieku. Mechanizm powstawania, owszem, jest tutaj podobny, lecz objawy są nieco inne. Osoby w podeszłym wieku cierpiące na tą dolegliwość często skarżą się na wzmożone oddawanie moczu, zaburzenia osobowości, problemy z koncentracją i pamięcią, częste infekcje grzybicze oraz postępującą wadę wzroku. Cechą charakterystyczną cukrzycy u seniorów jest także fakt, że przeważnie rozwija się ona bardzo szybko. Co do leczenia, u osób młodych nacisk kładziony jest zarówno na poprawę komfortu życia, jak i ograniczenie ryzyka powikłań, u seniorów – głównie na ograniczenie codziennych dolegliwości. Bardzo ważne jest, aby osoby starsze, które chorują na cukrzycę zachowywały właściwą dietę oraz w miarę możliwości uprawiały aktywność fizyczną.

Nadciśnienie tętnicze

Mimo, że jest to choroba dotykająca osoby w każdym wieku, szczególnie często występuje ona w wieku podeszłym – dotyczy ona ponad 60% seniorów. Minimum 85% wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego u osób starszych to nadciśnienie samoistne, którego przyczyny nie są znane. W pozostałych przypadkach, dolegliwość ta związana jest z niewydolnością nerek, zmianami w tętnicach nerkowych oraz schorzeniami endykronologicznymi takimi, jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy.

Artretyzm

Nazywany jest on także dną albo skazą moczanową. Związany jest on z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego. To choroba przewlekła, która dotyczy niemal 50 procent seniorów. Bóle stawów występować mogą wówczas w stopach, dłoniach, kostkach, kolanach czy ramionach. Bardzo ważne w walce z artretyzmem jest dbanie o wagę – jak pokazują badania, utrata 5 kilogramów redukuje prawdopodobieństwo pojawienia się bólu kolan aż o połowę. Bardzo ważne w opiece nad ludźmi starszymi jest także zapewnienie im, w razie możliwości, regularnej aktywności fizycznej.

Choroba Parkinsona

Choroba ta objawia się zaburzeniami ruchowymi, które pojawiają się w różnych częściach ciała. Symptomy tej choroby bardzo często rozpoczynają się niewinnie, przez co są lekceważone przez wielu pacjentów. Początkowo zaobserwować można spowolnienie i niezgrabność ruchów, którym z czasem towarzyszyć zaczyna drżenie spoczynkowe oraz sztywność mięśniowa. Oprócz przyjmowania stosownych leków, niezwykle ważna jest tutaj dieta bogata w owoce i warzywa; zrezygnować należy natomiast z produktów wysokotłuszczowych.

Choroba Alzheimera

Przyczyny tej choroby nie są znane, na jej powstawanie oraz rozwój może mieć natomiast wpływ szereg czynników takich, jak choroby układu krążenia czy uwarunkowania genetyczne. Czynnikami ryzyka są zarówno wiek, cukrzyca, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, jak i wysoki poziom cholesterolu. Objawy choroby Alzheimera wyglądają z pozoru niegroźnie – zalicza się do nich między innymi zaburzenia pamięci, zmiany nastroju czy zaburzenia funkcji poznawczych. W końcowym stadium choroby, osoba chora traci panowanie nad czynnościami fizjologicznymi, doświadcza omamów i nie chce rozmawiać z otaczającymi go ludźmi.

"Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa lecz pracą i własnym wysiłkiem." - Albert Einstein

Copyright © 2022 Akces-praca.pl All Rights Reserved. Designed by LC GROUP